

„Portret suwalczan po pół wieku” – tytuł przewrotny, bo nie dotyczy dzisiejszych mieszkańców grodu nad Czarną Hańczą, ale zapomnianych fotografii – podjętych po półwieczu. Przedstawiamy fragmenty dwóch zbiorów zdjęć: archiwum negatywów szklanych i błon fotograficznych 6×6 cm z pierwszych lat działalności zakładu fotograficznego założonego przez Jana Roszkowskiego oraz zdjęcia z archiwum rodzinnego Szwejkowskich, których autorem jest Romuald Szwejkowski. Są to zdjęcia wykonane od pierwszych lat po II wojnie światowej przez lata 50. do końca lat 60. XX wieku.
Po zdigitalizowaniu negatywów zaprosiliśmy mieszkańców Suwałk do wspomnień. Większość osób, które zgodziły się poświęcić swój czas na objaśnienie urodziła się lub mieszkała w pobliżu miejsc uwiecznionych na zdjęciach: na Bakanach, przy ul. 22 Lipca, na Kościuszki… Dzięki nim udało się przywrócić pamięci sytuacje, które odeszły w niebyt, miejsca, które już nie istnieją.
Projekt jest skierowany do wszystkich mieszkańców Suwałk, w szczególności dotyczy starszego pokolenia. Młodzi dzięki niemu poznają historię nieznaną. Opracowaliśmy też makiety pięciu wydań naszej witryny – po jednej w każdym miesiącu. Każdy, kto chociaż raz szedł ulicą Chłodną, mógł zapoznać się z treścią witryny.
W 2017 roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Roszkowskiego i 70. rocznica założenia przez niego zakładu fotograficznego. Jest to szczególna okazja do sięgnięcia po najstarsze materiały. Wiele historii jest jeszcze niedokończonych… Archiwum zakładu Foto Roszkowski 1947 r. jest wciąż otwarte, każdy może dopisać swoją kartę do księgi wspomnień.
Woytek Proniewicz i duo Roszkowski w hotelu Velvet. 7 października godz. 18.00
W programie także projekcja filmu dokumentalnego i wystawa zdjęć.
http://www.niebywalesuwalki.pl/2017/09/suwalczanie-po-pol-wieku/