

Lipiński – Polski Geniusz Skrzypiec to projekt, który ma na celu popularyzację twórczości jednego z największych skrzypków w historii wiolinistyki światowej – Karola Lipińskiego. Seria czterech koncertów odbędzie się na znaczących festiwalach i w ważnych dla historii kultury polskiej miejscach na terenie Litwy i Ukrainy. W ramach projektu odbędą się również warsztaty muzyczne dla uczniów Liceum Muzycznego w Tarnopolu (Ukraina).
Szczególnym znaczeniem w kontekście promocji muzyki polskiej poza jej granicami będzie miała płyta wydana w sierpniu 2018 dla wytwórni Naxos. Na płycie znalazł się program obejmujący litewsko-ukraińskie tournee czyli dwa tria Karola Lipińskiego. Krążek ten został doceniony przez najwrażliwszych krytyków muzycznych czego dowodem jest nominacja płyty do największego konkursu oceniającego światowe nagrania w muzyce klasycznej – International Classical Music Awards (ICMA), którą Voytek Proniewicz i Roshko Brothers otrzymali w styczniu 2019.
SZCZEGÓŁY KONCERTÓW:
08/08/2020
LITWA – DABIKINES – XVII TYTUVENU FESTIVALIS
Koncert w Dworze Dabikines
09/08/2020
LITWA – JASZUNY – FESTIWAL MUZYKA W PAŁACU BALIŃSKICH
Koncert w Pałacu Balińskich
16/10/2020
UKRAINA – LWÓW
Koncert on line w Filharmonii Lwowskiej
17/10/2020
UKRAINA – TARNOPOL – TEATR DRAMATYCZNY
Warsztaty dla uczniów Liceum Muzycznego w Tarnopolu
Prowadzący: Voytek Proniewicz
17/10/2020
UKRAINA – TARNOPOL
Koncert w Teatrze Dramatycznym
Wykonawcy: Voytek Proniewicz i Roshko Brothers
Voytek Proniewicz – skrzypce
Adam Roszkowski – skrzypce
Jan Roszkowski – wiolonczela
Program:
Karol Lipiński, Trio op. 8 g-moll
I Moderato
II Adagio
III Finale, Rondo
Karol Lipiński, Trio op. 12 A-dur
I Espressivo
II Andante
III Rondo
Książka programowa przedstawiająca serie koncertów na Ukrainie. Znajdziemy w niej życiorysy artystów, program oraz wizerunek kompozytora Karola Lipińskiego. Wydana nakładem 500 egzemplarzy w języku ukraińskim i polskim.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”