

To projekt mający na celu uczczenie suwalczanki, wybitnej poetki polskiej XIX poprzez włączenie się do obchodów Roku Marii Konopnickiej w 180 rocznicę jej urodzin i popularyzowanie Jej biografii oraz twórczości poetyckiej wśród suwalczan.
b/ wzmocnienie aktywności kulturalnej i artystycznej amatorów, suwalczan w różnym wieku w tym osób z niepełnosprawnościami i starszych. Promocję suwalskich twórców, działania edukacyjne w stosunku do młodzieży oraz promocja młodych talentów z regionu.
Projekt był realizowany w okresie od 26 maja 2022 do 25 sierpnia 2022. Organizatorem była Fundacja ART-SOS w Suwałkach, współorganizator – Biblioteka Publiczna w Suwałkach – dyr. Maria Kołodziejska, pracownik oddelegowany – Piotr Kuczek, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Suwałki.
Projekt zawierał 14 Aranżowanych scen balkonowych lub salonowych w budynku na ulicy Chłodnej w suwałkach. Uroczysty Finał oraz naddatek w postaci Koncertu Na Wyspie. Sceny odbywały się w sekwencji cotygodniowej, raz zdarzyły się 2 w ciągu jednego dnia, w odstępie 2 godzin – koncert na Wyspie na zalewie Arkadia i Scena w saloniku.
Łącznie zrealizowano 16 wydarzeń kulturalnych.
ARTYSTYCZNA TREŚĆ SCEN łączyła kilka domen kultury. Dominantę stanowiła prezentacja biografii i poezji Marii Konopnickiej przeplatana muzyką klasyczną, filmową, popularną, jazzową, bluesową, a nawet romską. Warto odnotować prezentacje suwalskich poetów, w tym promocję debiutanckiego tomiku wierszy osoby zauważonej na konkursie poetyckim Fundacji ART – SOS. Wydanie tomiku sfinansowano z budżetu miasta Suwałki przez prezydenta Suwałk – Pana Czesława Renkiewicza. Stałym elementem spotkań było śpiewanie przez zebranych patriotycznej pieśni Rota – sł. M. Konopnicka, muz. F. Nowowiejski. Na etapie końcowym do projektu włączono również malarstwo oraz wystawę prac suwalskich rękodzielników.
OSOBY REALIZUJĄCE PROJEKT to Alicja Roszkowska – szefowa Fundacji ART-SOS: przygotowanie i prowadzenie wszytkich spotkań, Malgorzata Wojdełko – współudział.
Obsługa techniczna: Stanisław Roszkowski, Ewa Czarniewska, Krzysztof Mierzejewski.
Inscenizacje i koncerty obejrzało łącznie bezpośrednio i online około 5400 osób. Należy dodać jeszcze przypadkowych przechodniów którzy zatrzymywali się na chwilę zainteresowani wydarzeniem.
Wykonawcami bylo 40 profesjonalistów, ale także 20 amatorów – suwalczan, którzy dostali szansę prezentacji swoich umiejętności, amatorzy deklamujący wiersze Marii Konopnickiej 6 dorosłych i 8 dzieci. Udział wzieli także plastycy – 2 malarki: suwalczanka Jola Grabowska i Polka zamieszkała w Kanadzie – Irena Zaraś. Swoja twórczość prezentowali suwalscy poeci Zbigniew Tanajewski i Jarosław Krukowski. Rękodzielnicy suwalscy Alicja Wasilewska, Jarosław Krukowski i Joanna Sustowska zaprezentowali swoje wyroby.
Kalendarium wydarzeń projektu „Obiady czwartkowe z Konopnicką”